Yaratıcı Yazarlık – Metot Sanat Akademisi

Bugün Öğrencilerimiz , Yarın Meslektaşlarımız.

Search

Yaratıcı Yazarlık

Program İçeriği

İ

İnsan hayatı boyunca hem okuyup hem yazacağı metinlerden ilki ile doğar doğmaz karşılaşır. Ninni. Anne ile bebeğin etkileşim içinde ürettiği, mizanseni dekoru ışık efekti olan, müziğin ve hareketin de dahil edilip iki kişi arasında oynanan bir metindir ninni. Bebek çoğunlukla seyirci, kimi zaman da oyunculardan biridir ninni oyununda. Bu eylem yerini daha sonra başka metinlere bırakır insan hayatında. Masala. Çocuğun dinleyici seyirci olarak rol aldığı bu masal oyununa bu kez anne ile birlikte babalar, nineler. dedeler, yakın akrabalar ve yakınlar dahil olur, sonra da yazarlar. Sonra harfler gelir çocukların ve gençlerin oyun dünyasına yazar rol arkadaşlarıyla birlikte. Destanlar efsaneler… Öykü, roman, şiir… Sonra resim, müzik, sinema. Tiyatro hep içindedir bu sürecin ve hepsini içerir. Bu ders insanın ömrü süresince karşı karşıya geldiği metinlerden de yola çıkıp öğrencinin oyun kavramına çok yönlü yaklaşabilmesini, yazılmış tiyatro oyunlarını çok katmanlı olarak yorumlayabilmesini ve kendi oyunlarını üretebilmesini amaçlamakta. Tiyatro sanatının mihenk taşı olan metinlerin de işlenip örnek alınarak öğrencinin hikâye tasarlamak, karakter yaratmak, mekân zaman düzlemini oluşturmak, diyalog yazmak, metnin bütünlüğünü ritmini de gözeterek piyes kaleme almak gibi becerilerini geliştirmeyi hedeflemekte.

Yazma Teknikleri

*Metin yazarlığı teknikleri giriş.

*Edebiyat yapılarının incelenmesi. (Öykü ve Roman)

* Uygun görülen tiyatro metni, senaryo, ninni, masal, hikaye konularının zaman ve mekan kullanımlarını incelemek, olay örgülerini değerlendirmek.

*Karakter yaratımı ve deşifrasyon.

*Çözümleme.

*Klasik ve modern eser biçimlerini incelemek.

* Kreatif slogan, başlık ve içerik oluşturmak için çalışma.

*Uygulamalı yazarlık denemeleri.

Kurs Süresi

1. Kur Hafta da bir gün üç saat (Teorik) = 4 ay/48 saat

2. Kur Hafta da bir gün üç saat (Pratik) = 4ay/ 48 saat

TOPLAM:  8 ay 96 saat

Sekiz aylık iki kur programı süresince öğrencilerimizin edindiği teorik bilgiler uygulamaya dökülecek ve kişisel bağımsız çalışmalarına yön verilecek ve sınıf olarak ortak bir oyun yazımı üzerine çalışılacak.

-Programın tamamına katılan öğrenciler Metot Sanat Akademi (MSA) imzalı katılım belgesi almaya hak kazanacaklardır. Eğitim süresi içerisinde üstün başarı gösteren ve eğitmenlerimiz tarafından dikkat çeken tüm öğrenciler uzman eğitmenler ve sanat yönetmeninden oluşan kurul kararıyla üst seviyede eğitim almak adına %100 burs kazanacak ve MSA Yapım bünyesinde sahnelenecek tüm oyunların yaratıcı ekibinde ve yazar grubunda yer alma hakkı elde edecektir.

programa başvur