Oyunculuk Pratikleri Eğitimi – Metot Sanat Akademisi

Bugün Öğrencilerimiz , Yarın Meslektaşlarımız.

Search

OYUNCULUK PRATİKLERİ EĞİTİMİ


00Gün
00Saat
00Dakika
00Saniye

PROGRAM HAKKINDA

KUR 1
Oyunculuk uygulamaları eğitimi, oyuncu adaylarının temel seviyede eğitim almış olmaları veya eğitim almaya karar vermiş olmalarına rağmen nereden başlayacakları konusunda belirsizlik yaşamaları durumunda başlayabilecekleri bir programdır. Katılım belgesi sunan Metot Sanat Akademisi veya İstanbul Aydın Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından onaylanmış sertifikasyon seçenekleri de mevcuttur. Bu eğitim, dil ve iletişim becerilerinden başlayarak, sesin ve nefesin önemine, karakter yaratımındaki yeni arayışlara, oyuncunun kendi öğrenme stillerindeki pratiklerin nasıl çözümleneceğine kadar geniş bir yelpazede oyuncu adaylarına bilgi ve beceriler sunmayı hedefler. Ayrıca, oyuncu adaylarının oyun gücünü artırmak için fiziksel eylemler yanı sıra zihinsel yaratıcılıklarını da kullanmalarına olanak tanır. Yüz yüze sınıflarımızda veya çevrimiçi olarak kamera dersleriyle, dünya tiyatro tarihinde yer almış önemli tiyatro metinleri, dizi/film senaryoları ve audition metinleri üzerinde çalışma fırsatı sunar. Oyuncu adaylarının audition deneyimlerini artırmak için video performans uygulamaları da yapılmaktadır.

KUR 2

4 aylık eğitim sürecinin ilk haftasından itibaren haftalık olarak yapılan veri ve analizler sonucunda başarılı bulunan oyuncu adayları, bu kurda devam etmeye hak kazanır. Bu kurda, oyuncu adaylarıyla yapılan çalışmaların seviyeleri yükseltilerek, metot oyunculukları üzerine karakter dramaturjisi, kurmaca ve karakter biyografisi üzerine düşünme ve yorumlama çalışmaları yapılır. Kuramcı Konstantin Stanislavski’nin oyunculuk sanatı için çıkış düsturları ele alınır ve ardından Meisner metodu üzerinde odaklanarak, oyuncu adaylarının içgüdülerini kullanarak anda kalmalarını sağlayacak pratikler ve alıştırmalar üzerinde çalışılır. Ayrıca, çeşitli workshoplar düzenlenerek deneyimli oyuncular ve yönetmenlerle ara eğitimler gerçekleştirilir. İstanbul’da ikamet eden oyuncu adayları yüz yüze olarak, İstanbul dışındaki oyuncu adayları ise online olarak tercihlerine göre “Hareket, Beden Atölyesi ve Şan” eğitimlerine katılarak eğitim kazanımlarını artırabilirler.

PROGRAMIN KAZANIMLARI

*Düşünceden başlayıp rol çalışmasına giden süreç oyuncu adayının bakış açısını genişletir.

*Oyuncu adaylarının soluk, ses, beden kullanımı ve ifadelerine hükmedebilmesini sağlar.

*Oyuncu adaylarını sektörel dünyaya yakınlaştırarak, sadece eğitim süreciyle geçirmekle kalmayıp katılımcıların kendi yeteneklerini sergileyebileceği alanları (Tiyatro, Sinema, Televizyon) genişleterek bu alanlarda rol oynama sorumluluğunu kazandırır.

PROGRAM EĞİTMENLERİ

AYKUT KORHAN VAROL  (Sahne Eğitmeni)

PROGRAM SAATLERİ

Haftada 1 gün / 2 Saat / 4 Ay