Hakkımızda – Metot Sanat Akademisi

Bugün Öğrencilerimiz , Yarın Meslektaşlarımız.

Search

Metot Sanat Akademisi

Kurucu Mektubu

Gerçek anlamda eğitim önce öğrenmeyi öğrenmekle başlamalıdır. Yaratıcılığı ortaya çıkararak geliştirmek ve kullanılır kılmayı öğrenmekle devam etmelidir. Metot Sahne Sanatları Akademisi’nin kuruluş fikri bu düşünceyle ortaya çıktı. Geçerliliğini yitirmiş ve bilinenleri tekrarlamak yerine, üzerinde çok uzun zamandır çalıştığımız, araştırdığımız, uyguladığımız ve öğrenciliği hiç elden bırakmayarak üretmeyi ilke edindiğimiz sahne ve gösteri sanatlarında; araştırmak, öğrenmek ve öğretmeyi hedeflerken bu bütünlüğü kendi sistem ve usulümüze göre inşa etmeyi amaçlıyoruz. Metot, adını bu bu düşünce yapısından çıkarmıştır.

İnsanoğlu doğuştan oyun oynayandır. Oyun, insanın yaşamı ve doğayı öğrenmekte kullandığı ilk etkinliktir. Montaigne oyunu ‘’insanın en gerçek uğraşı’’ olarak tanımlamıştır. Freud ise oyunun işlevsel yönüne vurgu yapmış, kişinin oyun sayesinde korkularından, sosyal çatışma ve engellerin üstesinden gelebileceğini iddia etmiştir. Oyunun tiyatro, müzik ve drama ile olan ilişkisi oldukça gerçektir ve eğitim yönünde fazlasıyla etkilidir.
Yaşamdaki pratik düşünceleri ve hayal gücünü ortaya çıkarmak uyum ve ritim gerektirir. Gelişme çağındaki çocukların geleceğe dönük algılarını, sanata karşı bakış açılarını, estetik gelişim kazanabilmelerini, sosyal kalitelerini arttırabilmelerini uyum ve kendiliğinden oluşan eğlenceli bir ritim ile oluşturmak zorundayız. Çünkü öğrencilerimizi gelecekte meslektaşımız olabileceklermiş gibi hayata hazırlamanın çok doğru bir yatırım olduğuna  inanıyoruz.

İnsanın bir notadan çıkan tınıyla etkilenmesini sağlamak, bir tiyatro oyunu seyrettiğinde arındığını hissettirmek, sanatın iyileştirici yönüyle topluma yararlı bir birey olarak kazandırmak doğru uygulanan eğitim yoluyla gerçekleşir. İşte tüm bunların bilinciyle on yılı aşkındır bireysel olarak verdiğimiz eğitimleri ‘’Metot Sahne Sanatları Akademisi’’ çatısında oluşturmaya karar verdik. Bu çatının altından evrensel sanatçılar yetiştirmek için çok çalışacağız…

 Her yaşta sanat eğitimi almak isteyen herkesi akademimize davet ediyoruz. Dürüst ve dostça yaklaşımımızı eğitim anlayışıyla birleştirerek, hep birlikte nice güzellikler yaşayacağımız sağlıklı günler diliyoruz.

Metot Sanat Akademisi
Kurucu – Genel Sanat Yönetmeni
Aykut Korhan VAROL